Toz Böceği ile Mücadele

admin | Eylül 10, 2018 | 0 | Hizmet Bölgeleri

Eve giren haşereler hepimizin korkulu rüyası olmuştur. Bir örümcek ne kadar büyükse o kadar tehlikeli olduğunu düşünürüz. Ancak, küçük olanların daha büyük zararlar verebileceğini hiç düşündük mü? Gözle görmekte zorlandığımız toz böceklerinin insan sağlığına en az bir hamam böceği kadar zararı vardır. Beyaz toz böceği, yatak böceği, görünmeyen böcek, akar, toz piresi gibi farklı adlandırmaları olsa da hepsi aslında aynı haşereyi tarif ediyor. Genelde insanların bulunduğu bölgelerde yaşayan bu haşereler insan sağlığına ciddi zararlar verebilir. Durum bu olunca toz böceği ile mücadele yöntemlerine göz atmamız gerekiyor.

Toz Böceği Nedir? Toz Böceği ile Mücadele Yöntemleri Neler?

Rutubetli ve nemli ortamları daha çok seven ve ölü deri gibi insana dair şeylerle beslenen toz böceği, insanların yaşam alanlarında yaşar. Yatak, halı, kıyafet, peluş oyuncak gibi tüylü ve toz tutmaya el verişli alanlarda gizlenirler.

İnsanların ilk bakışta görmesi imkansız olan bu haşereler, ayaklarında bulunan yapışkan madde sayesinde iplikli yüzeylere yapışıp kaybolabilir. Yine bu yapışkan madde, en güçlü süpürgeye bile karşı koyabilmelerini sağlar. Bu durumda temizlik yeterli olmamaktadır. Diğer böceklere göre çok  daha dirençli olan ve çok zor ölen toz böceği ile mücadelede mutlaka profesyonel bir destek alınmalıdır. Zira evde uygulayacağınız hiçbir karışım toz böceklerine karşı zafer kazanmanızı sağlamayacaktır.

Toz Böceğinin Zararları

Toz böceği ısırığı ile vücutta ciddi tahribata sebep olmaktadır. Kaşıntı, kabarma ve kızarıklık gibi basit şikayetler dışında ciltte sulu ve akıntılı yaralar oluşmasına sebep olabilmektedir. Ayrıca solunum problemlerine ve alerjik reaksiyonlara yol açmakla birlikte çocuklar üzerindeki etkileri yetişkinlere oranla daha ciddi seyretmektedir.

Toz Böceğinden Nasıl Kurtulurum?

İlk aşamada alabilecek olduğunuz bazı önlemler var ancak bunlar geçici bir çözüm sunacaktır. Süpürge seçiminde torbalı değil sulu modelleri tercih etmeniz faydalı olacaktır, böylece toz böcekleri su filtresine takılıp içeride kalır ve geri çıkacak imkan bulamaz. Haftada en az üç defa evi süpürmek ve süpürdükten sonra mutlaka camları açıp evi havalandırmak, süpürme işlemi sırasında maske takmak kısmen de olsa korunmanızı sağlayacaktır. Yatak ürünleri

mümkünse antibakteriyel özellikli tercih edilmelidir. Nevresimler sık sık değiştirilmeli ve 60 derece üzerinde sıcak suda yıkanmalıdır. Yataklar elektrikli süpürge ile çekilerek tozdan arındırılmalıdır. Yatak odasında halı kullanmamak, perde seçiminde pamuksuz seçenekleri değerlendirmek toz böceklerinin üremesini yavaşlatacaktır. Şikayetleriniz devam ederse bizimle iletişime geçmeniz, toz böceği ile mücadelede galip gelmeniz için yeterli olacaktır. 7/24 hizmetinizdeyiz.

Bir önceki yazımız olan Bayrampaşa Böcek İlaçlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Related Posts

otel-ilaclama

Otel İlaçlama

admin | Haziran 20, 2020 | 0

Oteller, insan trafiğinin yoğun olduğu ve sürekli faaliyet göstermekte olan alanlardır. Bu nedenle bu alanların genel temizliği oldukça önemlidir. Böcek, haşere ve kemirgen problemleri otellerde sıklıkla görülmektedir. Bu problemler, otel…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir