Tahta Kurusu Nasıl Uzaklaştırılır?

admin | Eylül 19, 2018 | 0 | Hizmet Bölgeleri

Tahta kurusu, bettwanzen, bedbug… Söylenişi farklı olsa da bu kelimelerin üçü de aynı haşereyi belirtiyor. Zararlı böcekler arasında en sinsi ve belki de en zararlı haşere türlerinden biri olan tahta kurusu, mücadelesi en zor ev zararlısıdır. Tahta kurusu ile mücadelede herkesin aklına ilk gelen soru “tahta kurusu neyi sevmez?” olacaktır. Tahta kurusuyla mücadelede atılacak en önemli adım; böceklerin yayılma alanları ve yayılma hızlarının tespitidir. Tahta kurusu neden olur?  evinizdeki haşereler neden ve nereden gelmiş, tespit ettiğinizde, tahta kurusu nasıl uzaklaştırılır? sorusunun cevabı çorap söküğü gibi gelecektir.

Tahta Kurusu Nasıl Uzaklaştırılır?

Tahta kurusu, akrebe benzeyen böcek türleri arasında sayılmasa da; en az akrep kadar zararlı bir böcek türüdür. Tahra kurusu ilacı ve jel böcek ilacı ile sonuç almayı uman pek çok insan hayal kırıklığıyla karşılaşır. Çünkü bu ilaçlar yalnızca görünen böcekleri etkilemekte olup, yuvalarda gizlenen böceklere hiçbir şekilde fayda etmeyecektir. Tahta kurusu ilaçlamada profesyonel yardım almak bu sebeple önemlidir. Alanında uzman bir ilaçlama firması böceklerin nerede yuvalandığını kolayca tespit eder ve ilaçlamayı bu doğrultuda gerçekleştirir. Dolayısıyla böceklere yapacağınız en iyi müdahale bir ilaçlama firmasıyla anlaşmak olacaktır. Tahta kurusu sirke ile temizlik yöntemiyle de alt edilemez. Ancak sirke, pek çok kimyasala göre iyi bir doğal temizleyici olduğu için tahta kurusunun bıraktığı pislikleri ortadan kaldırmakta az da olsa fayda sağlayacaktır.

Tahta Kurusu Neden Olur?

Tahta kurusu, pek çok böcek cinsi gibi nemi ve rutubeti çok sever. Bu nedenle en çok banyo ve mutfak alanlarında yaşar. Giderleri kullanarak dairelere yerleşir ve beslenme imkanı bulduğu her alanda yaşar. Bu arada beslenme konusunda seçici olduğunu pek söyleyemeyeceğiz. Çünkü bu böcekler aklınıza gelmeyecek şeyleri bile yiyebilir. Hatta ölen arkadaşını bile! Dolayısıyla, evinizde çöp bulundurmamaya, yerlere düşen yemek kırıntılarını derhal kaldırmaya, açık gıda bırakmamaya ve ıslak yüzeyleri kuru tutmaya özen göstermelisiniz. Evinizde gördüğün her bir böceğin ardında yüzlerce olabileceğini unutmamalısınız. Gördüğünüz böcek hamileyse, geriye yüzlerce tahta kurusu yavrusu ile dönebilir.

Tahta Kurusu Isırığı

Tahta kurusu ısırığında, her böcek ısırığı ve sokmasında olduğu gibi yarayı gözlemlemeli ve anormal durumlarda tıbbi destek almalısınız. Lokal etkiler haricinde bulantı, kusma gibi durumlar olursa mutlaka bir hastanenin acil bölümüne danışmalısınız. Uzmanlık alanımız olan böcekler hakkında ayrıntılı bilgi için 7/24 arayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Toz Böceği ile Mücadele başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Related Posts

otel-ilaclama

Otel İlaçlama

admin | Haziran 20, 2020 | 0

Oteller, insan trafiğinin yoğun olduğu ve sürekli faaliyet göstermekte olan alanlardır. Bu nedenle bu alanların genel temizliği oldukça önemlidir. Böcek, haşere ve kemirgen problemleri otellerde sıklıkla görülmektedir. Bu problemler, otel…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir