Okul İlaçlama

admin | Ekim 5, 2018 | 0 | Hizmet Bölgeleri

Öğrencilerin en çok aktif olduğu, günün büyük bir kısmını geçirdikleri okullarda veliler haklı olarak ev ortamına yakın bir alan istemektedir. Güvenlik ve hijyen açısından kendi yokluklarını aratmayacak eğitim kurumlarına çocuklarını emanet ederler. Ancak pek çoğu, okul temizliğinin sadece günlük temizlik ile sağlandığını düşünerek yanılır. Çünkü, okulda düzenli olarak böcek ilaçlama yapılmıyorsa, o okulda kusursuz bir hijyenden söz edilemez. Bu sebeple, okul yönetiminin düzenli periyotlarla okul ilaçlama uygulamasını yaptırması, velilerin de ilaçlamanın her dönem yapıldığından emin olması gerekmektedir.

Okul İlaçlama Uygulaması Nasıl Olmalıdır?

  • İlk olarak, alanında uzman ve deneyimli bir ilaçlama firması ile anlaşılmalıdır. Bu noktada doğru seçim yapmak kamu sağlığını etkileyen bir durum olduğundan son derece önemlidir. Merdiven altı firmalarla çalışarak hem parayı çöpe atmak, hem de çocukların sağlığını tehlikeye atmak olur. Bu sebeple, belgeli ve sertifikalı, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı firmalarla anlaşılmalıdır.
  • Okul ilaçlama servisi, okulda özellikle bodrum kat, kazan dairesi, kantin kileri, depo ve kullanılmayan izbe mekanlara öncelik verecek; küçük sınıfların ve ana sınıfı öğrencilerinin oyun ve ders alanlarına daha hassas davranacaktır. Çünkü, küçük çocuklar büyüklere göre daha hassas bir bünyeye sahiptir ve ortamdaki haşere varlığı onları daha ciddi hastalıklara sürükleyebilmektedir. Direnci düşük olan, tüm kışı hasta geçiren çocuk vakalarında genelde ev ya da okul haşere varlığı tespit edilmektedir. Çocukların temas ettiği alanlara ya da oyuncaklarına sürülen haşereler, vücutlarında taşıdıkları mikropları ve dışkılarını buralara bırakır ve bunları doğrudan vücuduna alan çocuklar ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya kalır. Bu nedenle okul ilaçlama konusu hassasiyet gösterilmesi gereken bir durumdur.
  • Okul ilaçlamanın yanında, okul bahçesinde ağaçlık ve çimenlik alan yoğunsa bu bölgelerde de bahçe ilaçlama faaliyetleri yürütülmelidir. Zira, okul içindeki haşereler temizlense de bahçede yuvalanan haşereler bu durumdan etkilenmeyecektir.
  • Ayrıca, bahçedeki ve izbe alanlardaki fazlalıklardan kurtulmak, rutubetli alanları temizlemek, kullanılmayan bölümleri sık sık havalandırmak gerekmektedir.
  • Çocukların yerlere yiyecek kırıntıları dökmesini engellemek ve çöpleri düzenli olarak her gün çıkarmak yine haşerelerin alanı istila etmesini engelleyecek önlemlerdendir.

Bir önceki yazımız olan Sultangazi Fare İlaçlama başlıklı makalemizde Fare ilaçlama, fare ilaçlama yöntemleri ve fare nasıl uzaklaştırılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Related Posts

otel-ilaclama

Otel İlaçlama

admin | Haziran 20, 2020 | 0

Oteller, insan trafiğinin yoğun olduğu ve sürekli faaliyet göstermekte olan alanlardır. Bu nedenle bu alanların genel temizliği oldukça önemlidir. Böcek, haşere ve kemirgen problemleri otellerde sıklıkla görülmektedir. Bu problemler, otel…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir