Kırkayak Nedir?

admin | Temmuz 25, 2015 | 0 | Haşere Türleri

Haşereler arasında en farklı türden olan kırkayaklar, zehirsiz haşerelerdir ve otçul olarak beslenmektedirler. Çıyanlarla ve tespih böcekleriyle akrabalık ilişkisi açısından aynı familyaya sahiptirler. Birbirlerinden birkaç noktada ayrılsalar bile fizyolojik açıdan da birbirlerine benzemektedirler.

Kırkayakların gövdelerinin boğumlanmalarının tek tarafında çifter, çıyanların ise teker bacak bulunmaktadır. Ayrıca çıyanlar etçil beslenip, ayaklarında zehir bulunduran haşerelerdir. Tespih böceklerinden ayrılan yanı ise yine ayak sayılar ve boylarının farklı olması sebebindendir.

Kırkayakların isimlerinin aksine tam olarak kırkayağı yoktur. Fakat en az 36 en fazla ise 700 küsür bacaklı kırkayağa rastlanmıştır. Silindirik şekilde olan bu haşere türü, boğumlanmaları nedeniyle ilerlerken çok yavaşlardır. Tehlike anında vücudunu yatay bir şekilde, boğumlanma noktalarının yardımıyla iç içe sokarak kendini koruyabilir. Kafalarında iki adet anten bulunmaktadır.

Kırkayak Nerelerde Bulunur?

Aslında kutup noktaları hariç hemen her yerde bulunabilirler. Genellikle taş ve toprakların altında, çalılıkların arasında, çimenlerin veya ağaçların, ağaç yapraklarının üzerinde fazlasıyla bulunurlar. Evlerimize de saydığımız yerlerden konuk olurlar.

Kırkayak İle Mücadele

Evinizde kırkayak gördüğünüzde muhtemelen başka haşereler de göreceğinize emin olmalısınız. Çünkü haşereler de birbirlerini yiyerek beslenmektedir. Kırkayak da diğer haşereler için oldukça lezzetli bir haşeredir.
Bu haşere ile tek başınıza mücadele vermeniz imkansızdır. Eğer evinizi, bahçenizi kırkayaklar sardıysa hemen iyi bir ilaçlama firması ile anlaşmalısınız.

Sultangazi Böcek İlaçlama firması kırkayak nedir ve bu haşereler ile nasıl mücadele edilir sorularına en çabuk ve garantili cevapları veren firma olarak uzun yıllardır hizmet vermekte, tüm haşerelere karşı en etkili ilaçlarla karşı gelmektedir.

Bir önceki yazımız olan Sümüklü Böcekle Mücadele başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir