Karafatma Böceği

admin | Ekim 11, 2018 | 0 | Hizmet Bölgeleri

Adını, renginden ve karakterinden alan bu böcek; siyah ve mat bir renge sahiptir ve ışıktan hiç hoşlanmaz. Karanlıkta hareket eden ve gündüzleri gizlenen bu haşerelerden; geceleri tuvalete kalkan kişiler dışında kimsenin haberi bile olmaz. Gece kalkıp ışığı yaktığınız an hızla harekete geçer ve en yakındaki eşyanın altında saklanırlar. Onların bu hareketi, ışığa gelen böceklerin tam tersi olarak ters fototaksise bir örnektir. Işıktan kaçmaya odaklıdırlar. Karafatmalar, görünüşleri nedeniyle doğu hamam böceğine, uzun bacakları nedeniyle de örümceğe benzetilirler. Karafatma böceğinin bu uzun bacakları; çöldeki sıcak kumlardan korunmak üzere gelişen bir durumdur. Karafatmaların doğal ortamı çöl ve sıcak iklimler olsa da, gelişen dünya ve şehirleşmeyle birlikte insan yaşam alanlarına dahil olmuşlardır.

Karafatma Böceği Nasıl Yok Edilir?

Evlerde bulunan karanlık alanlarda, eşyaların ve döşemelerin altlarında, rutubetli oluşu sebebiyle çekici gelen giderlerde, hatta lavabo ve klozetlerin içinde bile yaşayabilmekte olan karafatmalar; ev dışında da yine izbe

karafatma-bocegi
karafatma-bocegi

mekanları tercih eder. Evlerin çevresinde bulunan kömürlük, depo, ambar, ahır gibi bölümler; istif halde duran odun yığınları, yabani ot öbekleri ve besin oranı yüksek topraklar tıpkı diğer haşereler gibi karafatma böceğinin de en sevdiği alanlardır. Bu nedenle, evde ve ev çevresinde bu gibi alanların düzenlenmesi bir zorunluluktur. Ortalama 3-4 santim ebatında olan karafatmalar, korku ve tedirginlik duyduklarında arka ayaklarını havaya kaldırarak bir savunma salgısı bırakırlar. Kinon adı verilen bu salgı; insan cildinde yanma ve tahrişe sebep olur. Alerjik bünyelerde daha ciddi sonuçlara da yol açabilmektedir. Ayrıca, pis alanlarda gezen ve bu pislikleri insanların kullanım alanlarına bırakan karafatmalar, çok ciddi hastalıkların müsebbibidir. Bu nedenle, karafatmaların evlerde bulunması tıbbi açıdan son derece tehlikelidir. Karafatma böceği nasıl yok edilir? sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz:

  • Karafatmaların çok sevdiği pis ve rutubetli alanları ortadan kaldırarak işe başlayabilirsiniz. Ev içinde ve ev dışında risk altında bulunan alanları onarın. Duvarlardaki yarık ve çatlakları tamir edin.
  • Camlara sineklik takın. Rutubeti gidermek için düzenlemelerde bulunun ve rutubet oluşumunu önlemek için evi sık sık havalandırın.
  • Haşerelerin en sevmediği şey şüphesiz ki temizliktir. Evinizi daima temiz tutun. Yerlerde kırıntı bırakmayın ve geceleri evde çöp kalmasına izin vermeyin.
  • Yemekleri açık bırakmamanız gerektiğini söylememize bile gerek yok..
  • Bu işlemler, evinizde haşerelerin ilgisini çeken alanları ortadan kaldırmak içindir. Ancak, karafatma böceği söz konusu olduğunda, haşere varlığını sonlandırmak için ilaçlama uygulamalarını gözden geçirmeniz bir mecburiyettir. Bu sebeple, uzman ilaçlama firmalarıyla iletişime geçerek bu sorunu kesin olarak ortadan kaldırmanızı tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan Okul İlaçlama başlıklı makalemizde bahçe ilaçlama, okul böcek ilaçlama ve okul haşere ilaçlama hakkında bilgiler verilmektedir.

Related Posts

otel-ilaclama

Otel İlaçlama

admin | Haziran 20, 2020 | 0

Oteller, insan trafiğinin yoğun olduğu ve sürekli faaliyet göstermekte olan alanlardır. Bu nedenle bu alanların genel temizliği oldukça önemlidir. Böcek, haşere ve kemirgen problemleri otellerde sıklıkla görülmektedir. Bu problemler, otel…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir