Haşere İlaçlama Sonrası Ev Temizliği

admin | Ağustos 10, 2017 | 0 | Haşere Türleri

Haşereler, böcek ve kemirgenlerin bulundukları ortama bıraktıkları zararlı mikroorganizmalar, mikroplar ve virüsler olduğu gibi, yumurtadan yeni çıkmış böceklere de denilmektedir. Evlerimize giren böcek ve kemirgenler, taşıdıkları mikrop virüs ve mikroorganizmaları dışkıları ve salyaları aracılığıyla ve temas yolu ile bırakırlar. Kimi böcek türleri de kan emici olmaları yolu ile bu mikropları insanlara bulaştırarak hastalık yayarlar. İşte bu nedenle evlerimizde böceklere, kemirgen ve haşerelere karşı yapılan ilaçlamanın etkisini uzun süre sürdürmesi için haşere ilaçlama sonrası temizlik yapmadan önce bazı hususlara özellikle de dikkat edilmesinde yarar var.

İlaçlamanın ardından temizlik özellikle de ev hanımları için en merak edilen konulardan biridir. Konunun detayına inmeden önce vurgulamak isteriz ki temizlik için acele etmeyiniz. Bunun nedenlerine gelince, yapılan ilaç müdahalesinde kullanılan böcek ilaçları, bazı böcekler üzerinde hemen etki gösterirken bazılarında birkaç günü bulan bir etkiye sahiptir. Özellikle de yumurtadan henüz çıkmamış ya da çıkmak üzere olan böceklerin de bu ilaçtan etkilenmesi için, ilacın işlem yapılan mekândaki varlığının uzun tutulmasında fayda vardır. Zaten bu konuda, uygulamayı evinizde yapacak ya da yapmış olan görevli de sizi uyaracaktır. İlaçlı işlemler sonrasında kuru temizlik yapılmasında hiçbir sakınca yoktur. Dilediğiniz şekilde kuru yöntemlerle evinizdeki tozları alabilirsiniz.

Böcek ilaçlaması sonrasında evde temizlik yapılıp yapılamayacağı, uygulamada kullanılan teknikle de ilişkilidir. Örneğin jel ilaç tekniği kullanıldıysa, evinizde temizlik yapmanıza gerek bile yoktur. Günlük rutin temizliğinizi yapabilirsiniz. Ancak ilaca temas edilmediği sürece. Oysa sıvı ilaçlama yapıldıysa, o zaman en az 15 gün ıslak temizlik yapılmaması gerekir. Özellikle de ilacın uygulandığı alanlara ıslak bez ya da sabun deterjan asla temas etmemeli. Mutfak tezgâhı ve ortak açık alanlar ıslak bez ile silinebilir. İlaç uygulaması esnasında mutfakta ve diğer alanlarda açıkta kalan ve sıklıkla kullanılan materyaller, mutfak gereçleri, çocuk oyuncakları vb eşyalar sudan geçirilmeden yıkanmadan kullanılmamalıdır. Giyim eşyaları ve tekstil ürünleri de kullanılmadan önce muhakkak yıkanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Gümüş Böceği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Related Posts

gumus bocegi-

Gümüş Böceği

admin | Mart 28, 2016 | 0

Gümüş böceği, renginin parlak gri renkte olması sebebiyle bu adı almıştır. Gümüş böceği en çok sıcak ve nemli yerlerde bulunur. Gümüş böceği evlerimizde sıcak yaz aylarında ve sonbahar mevsiminde görülür.…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir