Gümüş Böceği

admin | Mart 28, 2016 | 0 | Haşere Türleri

Gümüş böceği, renginin parlak gri renkte olması sebebiyle bu adı almıştır. Gümüş böceği en çok sıcak ve nemli yerlerde bulunur. Gümüş böceği evlerimizde sıcak yaz aylarında ve sonbahar mevsiminde görülür. Evlerin mutfak, banyo ve tuvalet kısımlarında daha çok görülürler. Kış aylarında ve soğuk günlerde yuvalarına çekilirler ve ortalıkta görünmezler. Gümüş böceği beslenmesinde evdeki, duvar kağıdı, kağıt havlu, kitap ve mecmua, defter, her türlü kağıt türü maddeleri elbise ve kıyafetleri, kaşmir ve kumaşları, gıda maddelerini, naylon, pamuk ve yün eşyaları, un, sabun, tutkal, macun ve nişasta gibi maddeleri yerler. Ev içerisinde eşyaların ya da besin ihtiyaçlarını karşılamak için dolaştıkları gıdaların üzerlerine bıraktıkları dışkılarla insanlara hastalık bulaştırabilirler. Gümüş böceği evde açıkta bırakılan her türlü yemeklerden de beslenir.

 

Gümüş Böceği Nerelerde Bulunur?

Gümüş böcekleri özellikle nemli ve rutubetli alanlarda barınır. Daha çok sıcak yaz aylarında ve sonbahar mevsiminde görülür. Evde bulunan gümüş böcekleri genellikle mutfak, mutfak dolapları, banyo, banyo dolapları, su borusu etrafında, lavabo etrafında, tuvaletlerde, kitaplıklarda bulunurlar.

Gümüş böcekleri insanları ısırıp kanını emmez, böcek ve diğer haşereleri de yakalayıp yemez. Hiçbir canlıyı sokup ısırmaz, sadece insan besinleri ve eşyalarına zarar verir. Gümüş böceği beslenmesini tamamladıktan sonra çiftleşir ve her seferde 100’den fazla yumurta bırakır. Ev ortamında çok rahat çoğalırlar ve ilk yumurtadan çıktıklarında açık renklidirler, sonradan renkleri koyulaşır. Sağlık sorunlarına dahi sebep olan bu haşereleri yok edebilmek için profesyonel gümüş böceği ilaçlama firmaları ile irtibat kurulmalıdır. Evdeki poşet, naylon, kumaş gibi maddeleri ısırarak zarar verdikleri gibi, evde bulunan tüm tahıl içerikli yiyecekleri de tüketirler. Gümüş böceği, kumaş, kağıt fabrikaları, atölyeler, mobilyacı, büfe, lokanta gibi işletmelerde de görülür.

Bazı insanlar önemsemediği için kısa sürede evin tamamına yayılarak insanları oldukça fazla rahatsız etmeye başlayan gümüş böcekleri gerek kokulu böcek ilaçlaması ve gerekse kokusuz böcek ilaçlaması şeklinde yaptırılarak ortadan kaldırılabilmektedir. Bu böcekleri ilaçlamada kesinlikle profesyonel yardım alınmalıdır çünkü yanlış ilaçlama hem onları ortadan kaldırmaz hem de sağlığınızı riske edebilir.

Bir önceki yazımız olan Gümüş Böceği Ne İle Beslenir? başlıklı makalemizde gümüş böceği ilaçlama, Gümüş Böceği İle Mücadele ve Gümüş Böceği Ne İle Beslenir hakkında bilgiler verilmektedir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir